2012

Bedömningsutställning HRF 2012

Datum:2012-11-04

Plats:Alfta

 

Hederspris

 

Grupp 1. 9 djur

Andreas Jonsson – Sebright, Guld Svartsömmad Höna, 91 p

 

Grupp 2. 10 djur

Jens Andersson – Antwerpen Skägg, Guld Vitporslin Höna, 93 p

 

Grupp 3. 5 djur

Birgitta Nordlund – Benbefjädrad, Isabell Porslin Höna, 95 p

 

Grupp 4. 9 djur

Daniel Persson – Dvärg Leghorn, SVART Höna, 95 p

 

Grupp 5. 6 djur

Andreas Jonsson – Kho Shamo, Guld Svartvetefärgad Höna, 94 p

 

Grupp 6. 8 djur

Birgitta Nordlund – Dvärg Kochin, Svart Höna, 94 p

 

Grupp 7. 10 djur

Tina Wallberg – Leghorn, Brun Höna, 95 p

 

Grupp 8. 5 djur

Elisabeth Bergström – Silkeshöns, Vit Tupp, 90 p

 

Grupp 9. 9 djur

Jens Andersson – Löpanka, Rådjursfärgad Höna, 94 p

 

Grupp 10. 7 djur

Daniel Persson – Mignon, Vit Hona, 94 p

 

Grupp 11. 9 djur

Eva-Marie Thorssell – Mignon, Viltfärgad Hona, 94 p

 

Grupp 12. 8 djur

Daniel Persson – Guldfasan, Gul Hona, 95 p

 

 

Vandringspris

 

Hälsinglands Rasfjäderfäförenings Vandringspris till Best In Show (BIS)

Birgitta Nordlund – Benbefjädrad, Isabell Porslin Höna, 95 p

 

Tevekvarns till Bäst i motsatt kön (BIM)

Eva-Marie Thorssell – Mignon, Viltfärgad Hane, 94 p

 

Omni-Pacs Vandringspris till Bästa Svenska ras  – (Vunnet 3 ggr, Utdelat)

Andreas Jonsson – Svensk Anka, Gul Hane, 91 p

 

Eva-Marie Thorssells Vandringspris till Bästa Trio totalt – (Vunnet 3 ggr, Utdelat)

Daniel Persson – Guldfasan, Gul, 281 p

 

Bitte Staafs Vandringspris till Bästa Par- (Vunnet 3 ggr, Utdelat)

Eva-Marie Thorssell – Mignon, Viltfärgade, 188 p

 

Daniel Perssons Vandringspris till Bästa Par Stor Lättras- (Vunnet 3 ggr, Utdelat)

Tina Wallberg – Kraeienkoeppe, Silverhalsad, 187 p

 

Fam Dahlins Vandringspris till Bästa Junior

Ej utdelat

 

Föreningen Djuromsorgens Vandringspris till BIM junior klass

Ej utdelat

 

Hällsätters Vandringspris till Bästa Dvärg Lätt ras- (Vunnet 3 ggr, Utdelat)

Birgitta Nordlund – Benbefjädrad, Isabell Porslin Höna, 95 p

 

PerJons Vandringspris till Bästa Dvärg Tung ras

Birgitta Nordlund – Dvärg Kochin, Svart Höna, 94 p

 

Tina Wallbergs Vandringspris till Bästa Stor Lätt ras

Tina Wallberg – Leghorn, Brun Höna, 95 p

 

Norrvänas Vandringspris till Bästa Stor Tung ras

Elisabeth Bergström – Orpington, Blå Höna, 90 p

 

Andreas Jonssons Vandringspris till Bästa Simfågel

Eva-Marie Thorssell – Mignon, Viltfärgad Hona, 94 p

 

Norrvänas Vandringspris till Bästa Enfärgat djur

Daniel Persson – Dvärg Leghorn, Svart Höna, 95 p

 

Granngrården Söderhamns Vandringspris till Bästa Tecknade djur

Birgitta Nordlund – Benbefjädrad, Isabell Porslin Höna, 95 p

 

Lars Lundins Vandringspris till Bästa Benbefjädrade djur

Birgitta Nordlund – Benbefjädrad, Isabell Porslin Höna, 95 p

 

Daniel Perssons Vandringspris till Bästa Voljärgrupp

Ej utdelat

 

Ann-Caroline Grundströms Vandringspris till Bästa Japanska ras

Andreas Jonsson – Kho Shamo, Guld Svartvetefärgad Höna, 94 p

 

Elisabeth Bergströms Vandringspris till Bästa djur med Hätta

Elisabeth Bergström – Silkeshöns, Vit Tupp, 90 p

 

Elisabeth Bergströms Vandringspris till Bästa Urdvärg

Birgitta Nordlund – Benbefjädrad, Isabell Porslin Höna, 95 p

 

Lillsves Vandringspris till Bästa Äggsamling

Ej utdelat

 

XYZ-Maskiners Vandringspris till Bästa Fasan eller Kalkon

Daniel Persson – Guldfasan, Gul Hona, 95 p

 

Domarens Val

– Ges till djur som ej fått annat pris men ändå har nåt speciellt att uppmuntra

Jens Andersson – Antwerpen Skägg, Guld Vitporslin Höna, 92 p