2013

Bedömningsutställning HRF 2013

Datum:2013-11-10

Plats:Vallsta

 

Hederspris

 

Grupp 1. 11 djur

Daniel Persson – Holländsk Dvärg, Guldhalsad Höna, 94 p

 

Grupp 2. 7 djur

Jens Andersson – Antwerpen Skägg, Silver Svartvaktelfärgad Tupp, 93 p

 

Grupp 3. 7 djur

Jens Andersson – Antwerpen Skägg, Silver Svartvaktelfärgad Höna, 94 p

 

Grupp 4. 10 djur

Ann-Caroline Grundström – Benbefjädrad, Gul Vitfläckig Höna, 94 p

 

Grupp 5. 7 djur

Daniel Persson – Dvärg Leghorn, Vit Höna, 93 p

 

Grupp 6. 6 djur

Jens Andersson – Dvärg Paduan, Silver Svartsömmad Tupp, 93 p

 

Grupp 7. 7 djur

Daniel Persson – Dvärg Silkeshöns, Vit Höna, 94 p

 

Grupp 8. 5 djur

Andreas Jonsson – Kho Shamo, Guld Svartvetefärgad Tupp, 92 p

 

Grupp 9. 6 djur

 

Grupp 10. 8 djur

Tina Wallberg – Dvärg Rhode Island, Röd Svartstjärtad Tupp, 95 p

 

Grupp 11. 8 djur

Eva-Marie Thorssell – Dvärg Wyandotte, Gul Svart Columbia, 94 p

 

Grupp 12. 6 djur

Tommy Stokka – Norska Järehöns, Gulbrun Höna, 91 p

 

Grupp 13. 8 djur

Tina Wallberg – Krainekoeppe, Silverhalsad Tupp, 93 p

 

Grupp 14. 6 djur

Anders Söderberg – Leghorn, Brun Tupp, 95 p

 

Grupp 15. 9 djur

Daniel Persson – Sussex, Vit Svart Columbia Tupp, 92 p

 

Grupp 16. 8 djur

Henrik Norlund – Löpanka, Svart Hane, 93 p

 

Grupp 17. 8 djur

Daniel Persson – Mignon, Vit Hona, 93 p

 

 

Vandringspris

 

Hälsinglands Rasfjäderfäförenings Vandringspris till Best In Show (BIS)

Anders Söderberg – Leghorn, Brun Tupp, 95 p

 

Tevekvarns till Bäst i motsatt kön (BIM)

Jens Andersson – Antwerpen Skägg, Silver Svartvaktelfärgad Höna, 94 p

 

Catrin Modds Vandringspris till Bästa Svenska ras

Eva-Marie Thorssell – Svensk Anka, Gul Hona, 93 p

 

Birgitta Nordlunds Vandringspris till Bästa Trio totalt

Tina Wallberg – Dvärg Rhode Island, Röd Svartstjärtad, 282 p

 

Jens Anderssons Vandringspris till Bästa Par

Daniel Persson – Holländsk Dvärg, Guldhalsad Höna, 187 p

 

Daniel Perssons Vandringspris till Bästa Par Stor Lättras

Anders Söderberg – Leghorn, Brun Tupp, 95 p

 

Fam Dahlins Vandringspris till Bästa Junior

Henrik Norlund – Löpanka, Svart Hane, 93 p

 

Föreningen Djuromsorgens Vandringspris till BIM junior klass

Henrik Norlund – Löpanka, Svart Hona, 92 p

 

Magnus Wallins Vandringspris till Bästa Dvärg Lätt ras

Jens Andersson – Antwerpen Skägg, Silver Svartvaktelfärgad Höna, 94 p

 

PerJons Vandringspris till Bästa Dvärg Tung ras

Tina Wallberg – Dvärg Rhode Island, Röd Svartstjärtad Tupp, 95 p

 

Tina Wallbergs Vandringspris till Bästa Stor Lätt ras

Anders Söderberg – Leghorn, Brun Tupp, 95 p

 

Norrvänas Vandringspris till Bästa Stor Tung ras

Daniel Persson – Sussex, Vit Svart Columbia Tupp, 92 p

 

Andreas Jonssons Vandringspris till Bästa Simfågel

Henrik Norlund – Löpanka, Svart Hane, 93 p

 

Norrvänas Vandringspris till Bästa Enfärgat djur

Daniel Persson – Dvärg Silkeshöns, Vit Höna, 94 p

 

Granngrården Söderhamns Vandringspris till Bästa Tecknade djur

Anders Söderberg – Leghorn, Brun Tupp, 95 p

 

Lars Lundins Vandringspris till Bästa Benbefjädrade djur

Ann-Caroline Grundström – Benbefjädrad, Gul Vitfläckig Höna, 94 p

 

Daniel Perssons Vandringspris till Bästa Voljärgrupp

Ej utdelat

 

Ann-Caroline Grundströms Vandringspris till Bästa Japanska ras

Daniel Persson – Dvärg Silkeshöns, Vit Höna, 94 p

 

Elisabeth Bergströms Vandringspris till Bästa djur med Hätta

Daniel Persson – Dvärg Silkeshöns, Vit Höna, 94 p

 

Elisabeth Bergströms Vandringspris till Bästa Urdvärg

Jens Andersson – Antwerpen Skägg, Silver Svartvaktelfärgad Höna, 94 p

 

Lillsves Vandringspris till Bästa Äggsamling

Ej utdelat

 

XYZ-Maskiners Vandringspris till Bästa Fasan eller Kalkon

Ej utdelat

 

Domarens Val

– Ges till djur som ej fått annat pris men ändå har nåt speciellt att uppmuntra

Tina Wallberg – Svensk Dvärg, Brun Höna, 0 p