2014

Bedömningsutställning HRF 2014

Datum:2014-11-09

Plats:Vallsta

 

Hederspris

Grupp 1. 10 djur

Daniel Persson – Holländsk Dvärg, Guldhalsad Höna, 92 p

 

Grupp 2. 10 djur

Birgitta Nordlund – Benbefjädrad, Isabellporslin Höna, 93 p

 

Grupp 3. 7 djur

Tina Wallberg – Dvärg Hamburger, Silversvartfläckig Tupp, 96 p

 

Grupp 4. 12 djur

Daniel Persson – Dvärg Leghorn, Svart Höna, 96 p

 

Grupp 5. 12 djur

Jessica Aspestig – Dvärg Kochin, Vit Höna, 94 p

 

Grupp 6. 7 djur

Daniel Persson – Dvärg Silkeshöns, Vit Höna, 94 p

 

Grupp 7. 6 djur

Jens Andersson – Dvärg Houdan, Svart Vitfläckig Tupp, 90 p

 

Grupp 8. 7 djur

Tina Wallberg – Dvärg Rhode Island, Röd Svartstjärtad Tupp, 95 p

 

Grupp 9. 10 djur

Anders Söderberg – Leghorn, Brun Höna, 95 p

 

Grupp 10. 5 djur

Anders Söderberg – Leghorn, Vit Höna, 92 p

 

Grupp 11. 7 djur

Marcus Stokka – Norska Järehöns, Brungul Höna, 94 p

 

Grupp 12. 6 djur

Tommy Stokka – Maran, Gökfärgad Höna, 93 p

 

Grupp 13. 12 djur

Micke Stålberg – Löpanka, Svart Hane, 96 p

 

Grupp 14. 9 djur

Daniel Persson – Mignon, Silverviltfärgad Hane, 94 p

 

 

Vandringspris

 

Hälsinglands Rasfjäderfäförenings Vandringspris till Best In Show (BIS)

Tina Wallberg – Dvärg Hamburger, Silversvartfläckig Tupp, 96 p

 

Tevekvarns till Bäst i motsatt kön (BIM)

Daniel Persson – Dvärg Leghorn, Svart Höna, 96 p

 

Catrin Modds Vandringspris till Bästa Svenska ras

Lars Lundin – Svensk Dvärg, Brun Tupp, 89 p

 

Birgitta Nordlunds Vandringspris till Bästa Trio totalt

Tina Wallberg – Dvärg Hamburger, Silversvartfläckig Tupp, 282 p

 

Jens Anderssons Vandringspris till Bästa Par

Micke Stålberg – Löpanka, Svart Hane, 190 p

 

Daniel Perssons Vandringspris till Bästa Par Stor Lättras

Anders Söderberg – Leghorn, Brun, 185 p

 

Fam Dahlins Vandringspris till Bästa Junior

Marcus Stokka – Norska Järehöns, Brungul Höna, 94 p

 

Föreningen Djuromsorgens Vandringspris till BIM junior klass

Ej utdelat

 

Magnus Wallins Vandringspris till Bästa Dvärg Lätt ras

Tina Wallberg – Dvärg Hamburger, Silversvartfläckig Tupp, 96 p

 

PerJons Vandringspris till Bästa Dvärg Tung ras

Tina Wallberg – Dvärg Rhode Island, Röd Svartstjärtad Tupp, 95 p

 

Tina Wallbergs Vandringspris till Bästa Stor Lätt ras

Anders Söderberg – Leghorn, Brun Höna, 95 p

 

Norrvänas Vandringspris till Bästa Stor Tung ras

Tommy Stokka – Maran, Gökfärgad Höna, 93 p

 

Andreas Jonssons Vandringspris till Bästa Simfågel

Micke Stålberg – Löpanka, Svart Hane, 96 p

 

Norrvänas Vandringspris till Bästa Enfärgat djur

Micke Stålberg – Löpanka, Svart Hane, 96 p

 

Granngrården Söderhamns Vandringspris till Bästa Tecknade djur

Tina Wallberg – Dvärg Hamburger, Silversvartfläckig Tupp, 96 p

 

Lars Lundins Vandringspris till Bästa Benbefjädrade djur

Jessica Aspestig – Dvärg Kochin, Vit Höna, 94 p

 

Ann-Caroline Grundströms Vandringspris till Bästa Japanska ras

Daniel Persson – Dvärg Silkeshöns, Vit Höna, 94 p

 

Elisabeth Bergströms Vandringspris till Bästa djur med Hätta

Daniel Persson – Dvärg Silkeshöns, Vit Höna, 94 p

 

Elisabeth Bergströms Vandringspris till Bästa Urdvärg

Jessica Aspestig – Dvärg Kochin, Vit Höna, 94 p

 

Lillsves Vandringspris till Bästa Äggsamling

Ej utdelat

 

XYZ-Maskiners Vandringspris till Bästa Fasan eller Kalkon

Ej utdelat

 

Daniel Perssons Vandringspris till Bästa Voljärgrupp

Ej utdelat

 

Domarens Val

– Ges till djur som ej fått annat pris men ändå har nåt speciellt att uppmuntra

Eva-Marie Thorssell – Dvärg Wyandotte, Gul Svart Columbia, 94 p