2015

Bedömningsutställning HRF 2015

Datum:2015-11-08

Plats:Vallsta

 

Hederspris

Grupp 1. 8 djur

Tina Wallberg – Dvärg Hamburger, Silversvartfläckig Tupp, 94 p

 

Grupp 2. 11 djur

Ulla Englund – Holländsk Dvärg, Orangehalsad Tupp, 92 p

 

Grupp 3. 5 djur

Daniel Persson – Dvärg Leghorn, Svart Höna, 95 p

 

Grupp 4. 15 djur – 2 hp

Tommy Stokka – Dvärg M.E.S. Svartsilverbröstad Höna, 95 p

Gayan Karunarathna – Dvärg M.E.S. Svartorangebröstad Tupp, 94 p

 

Grupp 5. 5 djur

Tina Wallberg – Paduan, Svart Höna, 94 p

 

Grupp 6. 7 djur

Daniel Persson – Dvärg Australorp, Svart Tupp, 93 p

 

Grupp 7. 8 djur

Micke Stålberg – Dvärg Barnevelder, Svartdubbelrandtecknad Höna, 93 p

 

Grupp 8. 10 djur

Jessica Aspestig – Dvärg Kochin, Svart Höna, 96 p

 

Grupp 9. 8 djur

Tina Wallberg – Dvärg Rhode Island, Röd Svartstjärtad Tupp, 94 p

 

Grupp 10. 9 djur

Eva-Marie Thorssell – Dvärg Wyandotte, Gul Svart Columbia Tupp, 93 p

 

Grupp 11. 9 djur

Tina Wallberg – Krainekoeppe, Silverhalsad Höna, 94 p

 

Grupp 12. 13 djur

Anders Söderberg – Leghorn, Brun Höna, 94 p

 

Grupp 13. 6 djur

Daniel Persson – Australorp, Svart Tupp, 91 p

 

Grupp 14. 8 djur

Henrik Norlund – Löpanka, Svart Hona, 94 p

 

Grupp 15. 5 djur

Daniel Persson – Mignon, Silverviltfärgad Hane, 94 p

 

Grupp 16. 8 djur

Henrik Norlund – Campbellanka, Kakifärgad Hona, 93 p

 

Grupp 17. 8 djur

Amanda Karunarathna – Svenskanka, Gul Hona, 93 p

 

 

Vandringspris

 

Hälsinglands Rasfjäderfäförenings Vandringspris till Best In Show (BIS)

Jessica Aspestig – Dvärg Kochin, Svart Höna, 96 p

 

Tevekvarns till Bäst i motsatt kön (BIM)

Tina Wallberg – Dvärg Rhode Island, Röd Svartstjärtad Tupp, 94 p

 

Catrin Modds Vandringspris till Bästa Svenska ras

Amanda Karunarathna – Svenskanka, Gul Hona, 93 p

 

Birgitta Nordlunds Vandringspris till Bästa Trio totalt

Jessica Aspestig – Dvärg Kochin, Svart, 282 p

 

Jens Anderssons Vandringspris till Bästa Par

Anders Söderberg – Leghorn, Brun, 188 p

 

Daniel Perssons Vandringspris till Bästa Par Stor Lättras (utdelat)

Anders Söderberg – Leghorn, Brun, 188 p

 

Fam Dahlins Vandringspris till Bästa Junior

Amanda Karunarathna – Svenskanka, Gul Hona, 93 p

 

Föreningen Djuromsorgens Vandringspris till BIM junior klass

Marcus Stokka – Dvärg M.E.S. Svartsilverbröstad Tupp, 93 p

 

Magnus Wallins Vandringspris till Bästa Dvärg Lätt ras

Tommy Stokka – Dvärg M.E.S. Svartsilverbröstad Höna, 95 p

 

PerJons Vandringspris till Bästa Dvärg Tung ras

Jessica Aspestig – Dvärg Kochin, Svart Höna, 96 p

 

Tina Wallbergs Vandringspris till Bästa Stor Lätt ras (utdelat)

Anders Söderberg – Leghorn, Brun Höna, 94 p

 

Norrvänas Vandringspris till Bästa Stor Tung ras

Daniel Persson – Australorp, Svart Tupp, 91 p

 

Andreas Jonssons Vandringspris till Bästa Simfågel

Daniel Persson – Mignon, Silverviltfärgad Hane, 94 p

 

Norrvänas Vandringspris till Bästa Enfärgat djur

Jessica Aspestig – Dvärg Kochin, Svart Höna, 96 p

 

Granngrården Söderhamns Vandringspris till Bästa Tecknade djur

Tommy Stokka – Dvärg M.E.S. Svartsilverbröstad Höna, 95 p

 

Lars Lundins Vandringspris till Bästa Benbefjädrade djur

Jessica Aspestig – Dvärg Kochin, Svart Höna, 96 p

 

Ann-Caroline Grundströms Vandringspris till Bästa Japanska ras (utdelat)

Daniel Persson – Dvärg Silkeshöns, Vit Höna, 92 p

 

Elisabeth Bergströms Vandringspris till Bästa djur med Hätta

Tina Wallberg – Paduan, Svart Höna, 94 p

 

Elisabeth Bergströms Vandringspris till Bästa Urdvärg

Jessica Aspestig – Dvärg Kochin, Svart Höna, 96 p

 

Lillsves Vandringspris till Bästa Äggsamling

Ej utdelat

 

XYZ-Maskiners Vandringspris till Bästa Fasan eller Kalkon

Ej utdelat

 

Daniel Perssons Vandringspris till Bästa Voljärgrupp

Ej utdelat

 

Domarens Val

– Ges till djur som ej fått annat pris men ändå har nåt speciellt att uppmuntra

Daniel Persson – Dvärg Silkeshöns, Vit Höna, 92 p