2016

Bedömningsutställning HRF 2016

Datum:2016-11-13
Plats:Vallsta

Hederspris

Grupp 15. 6 djur
Sandra Karunarathna – Mignon, Viltfärgad Hona, 96 p

Grupp 14. 8 djur
Henrik Norlund – Löpanka, Svart Hane, 96 p

Grupp 4. 6 djur
Jessica Aspestig – Dvärg Kochin, Vit Höna, 96 p

Grupp 17. 12 djur
Micke Stålberg – Diamantfasan Höna, 95 p

Grupp 6. 7 djur
Veronica Nordin – Dvärg M.E.S. Svartorangebröstad Höna, 95 p

Grupp 18. 4 äggsamlingar
Daniel Persson – Dvärg Leghorn ägg, 95 p

Grupp 3. 5 djur
Tina Wallberg – Dvärg Hamburger, Silversvartfläckig Tupp, 94 p

Grupp 5. 10 djur
Veronica Nordin – Dvärg M.E.S. Svartorangebröstad Tupp, 94 p

Grupp 1. 8 djur
Olle Finnström – Antwerpen Skägg, Guld/Svart Vaktelfärgad Höna, 94 p

Grupp 12. 7 djur
Tina Wallberg – Krainekoeppe, Silverhalsad Höna, 94 p

Grupp 9. 7 djur
Veronica Nordin – Dvärg Kochin, Svart/vitfläckig Höna, 94 p

Grupp 8. 8 djur
Daniel Persson – Dvärg Australorp, Svart Höna, 94 p

Grupp 13. 7 djur
Anders Söderberg – Leghorn, Brun Höna, 93 p

Grupp 16. 8 djur
Amanda Karunarathna – Svenskanka, Gul Hona, 93 p

Grupp 7. 10 djur
Anita Söderlund – Dvärg Australorp, Svart Tupp, 93 p

Grupp 10. 5 djur
Tina Wallberg – Dvärg Rhode Island, Röd Svartstjärtad Tupp, 92 p

Grupp 11. 8 djur
Anita Söderlund – Brakel, Silver Höna, 92 p

Grupp 2. 8 djur
Sandra Karunarathna – Silkeshöns, Vit Höna, 92 p

 

Vandringspris

Hälsinglands Rasfjäderfäförenings Vandringspris till Best In Show (BIS)
Sandra Karunarathna – Mignon, Viltfärgad Hona, 96 p

Tevekvarns till Bäst i motsatt kön (BIM)
Henrik Norlund – Löpanka, Svart Hane, 96 p

Catrin Modds Vandringspris till Bästa Svenska ras
Amanda Karunarathna – Svenskanka, Gul Hona, 93 p

Birgitta Nordlunds Vandringspris till Bästa Trio totalt
Henrik Norlund – Löpanka, Svart, 284 p

Jens Anderssons Vandringspris till Bästa Par
Sandra Karunarathna – Mignon, Viltfärgad, 190 p

Magnus Wallins Vandringspris till Bästa Dvärg Lätt ras
Veronica Nordin – Dvärg M.E.S. Svartorangebröstad Höna, 95 p

PerJons Vandringspris till Bästa Dvärg Tung ras
Jessica Aspestig – Dvärg Kochin, Vit Höna, 96 p

Anders Söderbergs Vandringspris till Bästa Stor Lätt ras
Tina Wallberg – Krainekoeppe, Silverhalsad Höna, 94 p

Norrvänas Vandringspris till Bästa Stor Tung ras
Gayan Karunarathna – Brahma, Guld Svartbandad Höna, 92 p

Andreas Jonssons Vandringspris till Bästa Simfågel
Sandra Karunarathna – Mignon, Viltfärgad Hona, 96 p

Norrvänas Vandringspris till Bästa Enfärgat djur
Henrik Norlund – Löpanka, Svart Hane, 96 p

Granngrården Söderhamns Vandringspris till Bästa Tecknade djur
Sandra Karunarathna – Mignon, Viltfärgad Hona, 96 p

Lars Lundins Vandringspris till Bästa Benbefjädrade djur (utdelat)
Jessica Aspestig – Dvärg Kochin, Vit Höna, 96 p

Fam Dahlins Vandringspris till Bästa Junior
Sandra Karunarathna – Mignon, Viltfärgad Hona, 96 p

Föreningen Djuromsorgens Vandringspris till BIM junior klass
Amanda Karunarathna – Svenskanka, Gul Hane, 92 p

Elisabeth Bergströms Vandringspris till Bästa Urdvärg (utdelat)
Jessica Aspestig – Dvärg Kochin, Vit Höna, 96 p

Elisabeth Bergströms Vandringspris till Bästa djur med Hätta
Tina Wallberg – Paduan, Svart Höna, 92 p

XYZ-Maskiners Vandringspris till Bästa Fasan eller Kalkon
Micke Stålberg – Diamantfasan Höna, 95 p

Lillsves Vandringspris till Bästa Äggsamling
Daniel Persson – Dvärg Leghorn, 95 p