2017

Bedömningsutställning HRF 2017
Datum:2017-11-12
Plats:Vallsta

Hederspris
Grupp 1. 7 djur
Lars Lundin – Svensk Dvärg, Brun Höna, 94 p

Grupp 2. 5 djur
Tina Wallberg – Dvärg Hamburger, Svart Höna, 95 p

Grupp 3. 9 djur
Daniel Persson – Dvärg Australorp, Svart Höna, 96 p

Grupp 4. 5 djur
Daniel Persson – Dvärg Silkeshöns, Svart Höna, 95 p

Grupp 5. 4 djur
Jessica Aspestig – Dvärg Kochin, Svart Höna, 95 p

Grupp 6. 5 djur
Tina Wallberg – Dvärg Rhode Island, Röd Svartstjärtad Tupp, 95 p

Grupp 7. 5 djur
Tina Wallberg – Krainekoeppe, Silverhalsad Tupp, 94 p

Grupp 8. 8 djur
Gayan Karunarathna – Brahma, Guld Svartbandad, Höna, 96 p

Grupp 9. 4 djur
Amanda Karunarathna – Svenskanka, Gul Hona, 95 p

Grupp 10. 4 djur
Henrik Norlund – Löpanka, Svart Hona, 96 p

Grupp 11. 5 djur
Sandra Karunarathna – Mignon, Viltfärgad Hane, 94 p

 

Vandringspris

Hälsinglands Rasfjäderfäförenings Vandringspris till Best In Show (BIS)
Gayan Karunarathna – Brahma, Guld Svartbandad, Höna, 96 p

Tevekvarns till Bäst i motsatt kön (BIM)
Tina Wallberg – Dvärg Rhode Island, Röd Svartstjärtad Tupp, 95 p

Catrin Modds Vandringspris till Bästa Svenska ras
Amanda Karunarathna – Svenskanka, Gul Hona, 95 p
Utdelat, vunnet 3 gånger!

Birgitta Nordlunds Vandringspris till Bästa Trio totalt
Tina Wallberg – Dvärg Hamburger, Svart, 282 p
Utdelat, vunnet 3 gånger!

Jens Anderssons Vandringspris till Bästa Par
Tina Wallberg – Dvärg Rhode Island, Röd Svartstjärtad, 189 p

Magnus Wallins Vandringspris till Bästa Dvärg Lätt ras
Daniel Persson – Dvärg Silkeshöns, Svart Höna, 95 p

PerJons Vandringspris till Bästa Dvärg Tung ras
Daniel Persson – Dvärg Australorp, Svart Höna, 96 p

Anders Söderbergs Vandringspris till Bästa Stor Lätt ras
Tina Wallberg – Krainekoeppe, Silverhalsad Tupp, 94 p

Norrvänas Vandringspris till Bästa Stor Tung ras
Gayan Karunarathna – Brahma, Guld Svartbandad, Höna, 96 p

Andreas Jonssons Vandringspris till Bästa Simfågel
Henrik Norlund – Löpanka, Svart Hona, 96 p

Norrvänas Vandringspris till Bästa Enfärgat djur
Daniel Persson – Dvärg Australorp, Svart Höna, 96 p
Utdelat, vunnet 3 gånger!

Granngrården Söderhamns Vandringspris till Bästa Tecknade djur
Gayan Karunarathna – Brahma, Guld Svartbandad, Höna, 96 p

Jessica Aspestigs Vandringspris till Bästa Benbefjädrade djur
Gayan Karunarathna – Brahma, Guld Svartbandad, Höna, 96 p

Fam Dahlins Vandringspris till Bästa Junior
Amanda Karunarathna – Svenskanka, Gul Hona, 95 p

Föreningen Djuromsorgens Vandringspris till BIM junior klass
Sandra Karunarathna – Mignon, Viltfärgad Hane, 94 p

Högbergas Vandringspris till Bästa Urdvärg
Jessica Aspestig – Dvärg Kochin, Svart Höna, 95 p

Elisabeth Bergströms Vandringspris till Bästa djur med Hätta
Daniel Persson – Dvärg Silkeshöns, Svart Höna, 95 p